Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Góry > Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska to miejsce, gdzie wymagania nowoczesnych kurortów górskich przeplatają się z tradycją i rdzenną ludnością góralską, zamieszkującą te tereny. To miejsce pięknych krajobrazów, dzikiej przyrody, ciszy i spokoju. Z drugiej strony to popularny kurort, który przyciąga rzesze fanów zimowych szaleństw.
Jednym z piękniejszych miejsc jest z pewnością Przełom Białki, czyli tzw. Skałki. To rezerwat przyrody, który utworzono tu ze względu na walory przyrodnicze i naukowe. Odwiedzając rezerwat mam możliwość obcowania z pięknymi krajobrazami, a także unikalną roślinnością i zabytkami archeologicznymi. Będą w Białce Tatrzańskiej warto także odwiedzić Czarną Górę, z której roztacza się przepiękny widok Gorce, Pieniny, Babią Górę i oczywiście Tatry. Na szczycie znajduje się krzyż milenijny, który otacza opieką całe Podhale i Spisz. Latem dodatkową atrakcję stanowi rzeka Białka, która strudzonym wędrowcom daje okazję do ochłody, a dla zwolenników sportów wodnych organizowane są tu spływ kajakowe.
Jednym z ważniejszych zabytków Białki jest natomiast drewniany kościół pochodzący z XVII wieku, zbudowany przez miejscowych cieśli: Jędrzeja Topora i Jana Chlipalskiego. Wnętrze kościoła dominuje w barokowe dzieła sztuki sakralnej, a cały obiekt otaczają piękne lipy, stanowiące pomnik przyrody. Warto tu dodać, że w okresie wakacyjnym odprawiane są tu msze w języku łaciński.
Białka tatrzańska to wieś, która swoją atrakcyjność zawdzięcza nie zabytkom, ale położeniu. Bliskość Zakopanego i Nowego targu sprawiają, że to doskonałe miejsce zarówno na wypoczynek zimowy, jak i letni, a obiektów do zwiedzania z pewnością tu nie brakuje.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.