Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Bolesławiec

Bolesławiec

Bolesławiec to miasto w województwie dolnośląski położone nad rzeką Bóbr. Jego symbolem jest ceramika, która słynie ze swego piękna na całym świecie. Bolesławiec należy do jednych z najstarszych miast, a prawa miejskie uzyskał w 1251r. Dzięki temu to historyczne miasto przyciąga wielu turystów i oferuje wiele atrakcji i pięknych zabytków.
Bardzo ważnym zabytkiem miasta jest Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, który powstał w latach 1483-92. W XVBII wieku uległ on przebudowie, ale zachowały się elementy cennego wnętrza. Drugi ważny dla Bolesławca kościół to Kościół pomocniczy p.w. MB Nieustającej Pomocy, który pochodzi z lat 1752-56. Jego dzwonnica pochodzi natomiast z wieku XVIII, podobnie jak sąsiadująca z kościołem kaplica.
Bolesławiec może pochwalić się również starym i pięknym ratuszem. Jego budowa przypadła na rok 1432, a XVI wieku został on znacznie rozbudowany. Współczesny wygląd zawdzięcza przekształceniom z lat 1776-81, kiedy to nabrał barokowego charakteru. Cały rynek otoczony jest uroczymi zabytkowymi kamieniczkami, z których większość została przebudowana w XIX wieku.
W Bolesławcu warto także zwrócić uwagę na fragmenty murów obronnych, pochodzących z początku XIVB wieku, których spore części zachowały się do dziś. Wędrując po mieście trzeba także obejrzeć budynek teatru miejskiego z 1822 r., dawny Dom Sierot zbudowany w latach 1755-1779, dawny klasztor Dominikanów zbudowany w XVIII wieku czy neobarokowy dom klasztorny Elżbietanek wzniesiony w latach 1906-1907.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.