Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Góry > Bukowina tatrzańska

Bukowina tatrzańska

Bukowina Tatrzańska to osada, której początki datuje się na XVII wiek. Jej rozwój był bardzo powolny, na co z pewnością przekładały się nieurodzajne gleby, a potem zabór austriacki. Kiedy Bukowina Tatrzańska powróciła do granic Polski zaczął rozwijać się tu przemysł i rzemiosło. Pod koniec XIX wieku zaczęli tu napływać pierwsi turyści, a piękno krajobrazu i świeże powietrze szybko sprawiły, że Bukowina stała się jednym z najbardziej popularnych kurortów tatrzańskich.
Bukowina Tatrzańska przyciąga przede wszystkim narciarzy. Panują tu doskonałe warunki do szusowania, a liczne wyciągi i pensjonaty oferują wiele wygód i atrakcji dla turystów. Jednakże w Bukowinie mieści się kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, odwiedzając wioskę.
Tutaj znajduje się między innymi jedna z największych Polsce budowli drewnianych – Dom Ludowy. W budynku mieści się Szkoła Ginących Zawodów, która szkoli rzemieślników w tradycyjnych wyrobach z zakresu garncarstwa, kowalstwa czy haftu. W wiosce znajdziemy też pochodzące z okresu międzywojennego drewniane pensjonaty, będące charakterystycznym przykładem architektury zakopiańskiej.
Odwiedzając kurort warto także zajrzeć do Kościoła Parafialnego pw. Św. Jacka w Groniu ( gdzie znajduje się także XVIII-wieczna kapliczka ) czy do drewnianej kapliczki „Janiołów”, znajdującej się niedaleko Bukowiny. Okolice Bukowiny skrywają jeszcze takie warte obejrzenia zabytki, jak zbudowany z drewna jodłowego Kościół pw. Św. Sebastiana Męczennika, znajdujący się w Jurgowie czy Zagrodę Sołtysów, ukazującą gospodarstwo podhalańskie z przełomu XIX i XX wieku.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.