Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Pozostałe > Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka

Bystrzyca Kłodzka należy do jednych z ważniejszych miast Ziemi Kłodzkiej. Położona jest w województwie dolnośląskim, przy ujściu Bystrzycy do Nysy Kłodzkiej. Jej atrakcyjne położenie i bliskość kurortów uzdrowiskowych powoduje, że to miasto chętnie odwiedzane jest przez turystów z całego świata.
Historia Bystrzycy Kłodzkiej sięga jeszcze XIII wieku, dlatego miasto może poszczycić się wspaniałymi zabytkami, których powstanie datuje się właśnie na okres wczesnego średniowiecza. Najstarszym zabytkiem Bystrzycy jest Kościół Parafialny pw. Św. Michała Archanioła, który dokumenty historyczne wspominają już w 1336 roku.
Zwiedzając Bystrzyce warto zwrócić uwagę również na okazały ratusz, który został wybudowany w XVI wieku i wyposażony w piękną wysoką wieżę zegarową. Jednakże wcześniej istniała na jego miejscu inna budowla ratuszowa, której powstała już w wieku XIV. Ratusz uległ jeszcze przebudowie w latach 1853 – 54, dzięki czemu zyskał renesansową formę, którą możemy podziwiać do dziś.
Symbolem Bystrzycy jest niewątpliwie Brama Wodna, która stanowi prawdziwą atrakcję wśród turystów. Nad przejściem widoczna jest niewielka nyża, która służyła do opuszczania i podnoszenia kraty. Panoramę miast możemy natomiast podziwiać z Wieży Kłodzkiej. Została ona przebudowana w 1568 roku, a w połowie lat 70-tych XX wieku odrestaurowana i przysposobiona na punkt widokowy. Uwagę warto zwrócić jeszcze na bystrzycką Wieżę Rycerską, zwaną też Czarną Wieżą. W XIX wieku została ona przebudowana na dzwonnicę kościoła ewangelickiego, znajdującego się w jej pobliżu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.