Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Morze > Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – stolica województwa pomorskiego, a zarazem największe miasto polskiego wybrzeża stanowi już ikonę pośród rodzimych kurortów. Jego znaczenie kulturowe, polityczne i gospodarcze sięga ponad tysiąc lat, dlatego Gdańsk zadecydowanie zasługuje na miano morskiej stolicy Polski.
Gdańsk to nie tylko plaże i morze, ale przede wszystkim liczne zabytki i atrakcje turystyczne, które można podziwiać całymi dniami. Jednych z ważniejszych miejsc jest Trakt Królewski gdzie znajdują się najstarsze i najpiękniejsze zabytki miasta. Począwszy od Bramy Wyżynnej, poprzez Wieżę Więzienną, Złotą Bramę i liczne zabytkowe kamienice, każdy z zabytków ma tu swą własną niepowtarzalną historię. Wędrując Traktem królewskim dojdziemy do chyba najważniejszego świeckiego obiektu Gdańska – ratusza, gdzie możemy odwiedzić Muzeum Historii Miasta Gdańska.
W Gdańsku znajdują się również szereg bardzo ważnych pod względem historycznym świątyni. To tutaj właśnie znajduje się największa w Europie ceglana budowla sakralna, jaką jest Kościół Mariacki. Nie jest to kościół najstarszy, ale w jego wnętrzu możemy podziwiać dzieła sztuki z okresu średniowiecza i baroku. Chcąc cofnąć się do początków chrześcijaństwa warto zwiedzić Kościół Św. Macieja. Należy tu również wspomnieć o jednej z najstarszych osad na Wybrzeży – Oliwie, która jest obecnie chyba najbardziej znaną dzielnicą Gdańska. Mieści się tutaj między innymi katedra, klasztor czy pałac opacki.
Wycieczka po Gdańsku to również możliwość obcowania z historią nowożytną. Jednym z ważniejszych miejsc jest Pomnik Poległych Stoczniowców, symbolizujący walki niepodległościowe polskich robotników.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.