Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Gniezno

Gniezno

Gniezno to jedno z najstarszych miast w Polsce, którego początek przypada na VIII wiek. To właśnie to miasto stało się siedzibą pierwszych władców piastowskich i spełniła bardzo ważną rolę w procesie powstawania Państwa Polskiego. W mieście do tej pory można chłonąc atmosferę wczesnego średniowiecza, dzięki charakterystycznym zabytkom, które stały się symbolami całego kraju.
Niewątpliwie najważniejszym gnieźnieńskim zabytkiem jest Katedra, w której znajdują się relikwie Św. Wojciecha. Tutaj też znajdują się słynne drzwi gnieźnieńskie, pochodzące z XII wieku i odzwierciedlające biografię Św. Wojciecha. W podziemiach Katedry znajduje się najstarszy w Polsce napis nagrobkowy, pochodzący z początków XI wieku. Do innych ważnych obiektów sakralnych w Gnieźnie możemy zaliczyć także Kościół Św. Jerzego, Kościół Św. Jana Chrzciciela, Kościół Wniebowzięcia NMP, Kościół Św. Trójcy, Kościół Św. Wawrzyńca czy Kościół Św. Piotra i Pawła.
Będąc w Gnieźnie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego, które posiada bogate zbiory związane z wczesnym średniowieczem. Zbiory dotyczą zarówno całego Państwa Polskiego, jak i samego Gniezna i jego okolic. Atrakcją miasta jest także Ratusz, wybudowany w stylu klasycystycznym w 1830 roku. Na przełomie lat został on rozbudowany, a obecnie mieści się w nim Urząd Stanu Cywilnego.
Nieopodal Gniezna znajduje się jeszcze warte zobaczenia stanowisko archeologiczne – Biskupin. Jest to osada z przełomu epoki brązu i żelaza, czyli pochodząca jeszcze z lat 750-600 p. n.e. Tutaj można zapoznać się z kulturą łużycką i na własne oczy zobaczyć jak żyli ludzie i jakich narzędzi używano w tamtych czasach.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.