Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Kalisz

Kalisz

Kalisz jest miastem wchodzącym w skład województwa wielkopolskiego, a położy jest nad rzeką Prosną. Kalisz jest jednym z najstarszych miast w Polsce, którego początki przypadają już na IX wiek. Jednak największa świetność miasta przypada na wiek XII, kiedy Kalisz był siedzibą Mieszka III Starego. Kalisz położony był na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, dlatego odegrał bardzo ważną rolę w tworzeniu naszej państwowości.

Dzisiejszy Kalisz nie należ do miast dużych, ale ze względu na swoją historię z pewnością jest miejscem ciekawym i wartym odwiedzenia. Na jego terenie możemy odnaleźć wiele ocalałych obiektów sztuki sakralnej, pochodzących z różnych epok. Do najważniejszych z nich należą Sanktuarium św. Józefa, cerkiew prawosławna Świętych Apostołów św. Pawła czy Katedra św. Mikołaja Biskupa.  Warto też odwiedzić Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej czy ratusz. Bardzo ciekawym miejscem jest także Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu.

Można tu też zobaczyć dwa pałace: klasycystyczny pałac Puchalskich/Puławskich z 1830 r., oraz Pałac Komisji Województwa Kaliskiego. Dla amatorów pieszych wędrówek z pewnością polecić można odwiedzenie Starego Parku, który jest najstarszym publicznym parkiem miejskim w Polsce. Założony on został w roku 1798.

W Kaliszu znajdują się również pochodzące z XIX wieku fabryki: fabryka Beniamina Repphana (1825), folusz Beniamina Repphana i jaz na Prośnie (1822), fabryka Fortepianów i Pianin Arnolda Fibigera (1899), fabryka Fortepianów i Pianin Teodora Bettinga, fabryka Meissnera (ok. 1900) i manufaktura Wincentego Przechadzkiego (1824).

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.