Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Konin

Konin

Dokumenty historyczne mówią o Koninie jako o niewielkiej osadzie. Która powstała w 1293 r. Na początku XIV wieku została ona jednak doszczętnie zniszczona przez Krzyżaków, a następnie odbudowana przez Kazimierza Wielkiego w latach 1333-1370. Największy rozwój miasta przypada na wiek XV i XVI, a w wieku XIX miasto zaczyna swój dynamiczny rozwój i rozbudowę. Podczas II wojny światowej Konin stanowił siedzibę niemieckich władz i został wcielony do terenów III Rzeszy. Podczas okupacji okoliczne lasy stały się cmentarzem na tysięcy Żydów, którzy zamieszkiwali te rejony. Bogata historia sprawił, że miasto jest niezwykle atrakcyjny nie tylko zew względu na piękne rejony, lasy i jeziora, ale także historyczne zabytki architektury.

W Koninie na pewno warto zobaczyć gotycki Kościół Św. Bartłomieja. W skarbcu kościelnym znajduje się kielich z 1536r., a obok kościoła możemy podziwiać dzwonnicę z XIX wieku i słup koniński, najstarszy znak drogowy w Europie Środkowo- Wschodniej. W Koninie warto też zobaczyć Zespół Klasztorny ojców Reformatorów, pochodzący z 1733 r. oraz dziewiętnastowieczny Kościół Ewangelicko – Augsburski Świętego Ducha. Jako, że Konic w dużej mierze zamieszkiwała ludności żydowska, do tej pory zachowała się tu Synagoga, wybudowana w latach 1825-1829.

Bardzo ciekawym miejscem jest sam rynek i klasycystyczny ratusz, którego powstanie datuje się na lata 1796 -1803. Obok ratusza znajdują się dawne jatki miejskie. Zwiedzając miasto warto też obejrzeć ruiny eklektycznego pałacu E. Reymonda z 1880r. czy pisarki Dworek Zofii Urbanowskiej, pochodzący z XIX wieku. Nie powinniśmy pominąć także Zamku obronnego, wybudowanego w latach 1420-1426, w którym obecnie mieści się Muzeum Okręgowe w Koninie.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.