Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Kraków

Kraków

Kraków to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Jego dzieje sięgają ponad tysiąc lat, dlatego Kraków stanowi bardzo ważny ośrodek kulturowy i historyczny. Po Krakowie można spacerować całymi godzinami, dniami i tygodniami i chyba nigdy nie starczy czasu, by zapoznać się z wszystkimi ważnymi zabytkami tego miasta. Jednakże będąc tu przejazdem warto zobaczyć choć kilka miejsc, które stały się symbolem nie tylko Krakowa, ale i całej Polski.
Oczywiście najbardziej charakterystycznym obiektem Krakowa jest Wawel. To właśnie ten zamek jest największym symbolem polskiej władzy królewskiej. Początkowo był on budowlą drewnianą, ale już w XI wieku zaczęto wznosić pierwsze mury kamienne. W XV wieku zamek został zniszczony podczas pożaru i wówczas całkowicie go przebudowano. Wzgórze wawelskie posiada jeszcze jeden ważny punkt – jaskinię wawelskiego smoka.
Cały Kraków można uznać z jeden wielki zabytek, a jego piękno z pewnością ukazuje rynek wraz ze słynnym Kościołem Mariackim. Do najważniejszych budowli sakralnych można także zaliczyć Kościół Bożego Ciała, Kościół Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Św. Małgorzaty, Kościół Św. Wojciecha oraz Katedrę Św. Wacława i Św. Stanisława.
Na szczególną uwagę zasługują również Sukiennice, które pełniły rolę pierwszego w mieście centrum handlowego. Tzw. Mały Rynek to miejsce niedaleko głównego placu w Krakowie, gdzie znajdziemy wiele zabytkowych budynków i kamienic. Całe miasto otoczone jest fragmentami murów obronnych, a wśród nich widnieje słynny Barbakan. Tutaj też możemy obejrzeć Bramę Floriańska i kilka baszt, które zachowały się w nienaruszonym stanie po dziś dzień.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.