Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Pozostałe > Krynica Zdrój

Krynica Zdrój

Dokumenty historyczne wskazują na to, że Krynica Zdrój istniała jeszcze przed 1547 r. jednak tak naprawdę jej rozwój związany był z odkryciem tu leczniczych źródeł wód mineralnych, co nastąpiło dopiero i XVII wieku. W 1794r. wybudowany tu Mały Domek, który uważany jest za pierwszy pensjonat uzdrowiskowy. Jednakże dopiero po roku 1807 Krynicę Zdrój oficjalnie zaczęto nazywać ośrodkiem uzdrowiskowym. Krynica Zdrój słynie przede wszystkim z leczniczych kąpieli, które zaczęto tu stosować po roku 1850. Wtedy to zaczęły powstawać takie obiekty, jak: Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, Pijalnia Główna z deptakiem i Teatr Modrzewiowy, które do dziś są jednymi z wspanialszych zabytków miasta.
Koniec XIX wieku to czas docenienia Krynicy, jako elitarnego ośrodka uzdrowiskowego. Wtedy to gościła ona takie znakomitości, jak: J. Matejko, H. Sienkiewicz, J.I. Kraszewski, H. Modrzejewska, J. Tuwim, K.I. Gałczyński, W. Rejmont i J. Kiepura. Krynica Zdrój sławna jest również ze względu na twórczość znanego malarza prymitywisty Nikifora.
Będąc w tym mieście nie wolno przegapić kilku miejsc, które nadają temu pięknemu miejscu niepowtarzalny charakter. Z pewnością należy do nich najstarszy budynek w Krynicy – Pijalnia Słotwinka z 1815r. Oprócz tego warte zobaczenia są także Łazienki Borowinowe z 1881 r., Neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z 1889r., Muzeum Nikifora ( Romanówka ), Muszla Koncertowa czy stojący w jej pobliżu Nowy Dom Zdrojowy z 1939r. Do obiektów sakralnych, które trzeba zobaczyć zdecydowanie należą Drewniany kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1864r. i Kościół NMP Wniebowziętej, wzniesiony w latach 1887-1902.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.