Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Góry > Lądek Zdrój

Lądek Zdrój

Lądek Zdrój to jedno z najbardziej znanych i popularnych uzdrowisk Dolnego Śląska. Miasto położone jest na Ziemi Kłodzkiej, na terenie otuliny Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu Gór Złotych, Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika. W całym parku znajduje się aż 5 rezerwatów przyrody, z tego znana w całej Polsce Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Oczywiście w parku zorganizowanych jest wiele szlaków i ścieżek turystycznych, które przyciągają turystów i kuracjuszy.
Lądek Zdrój posiada ponad 750-letnią historię, ale niestety zabytków zachowało się tutaj niewiele. Najstarszym obiektem w mieście jest kamienny Most Św. Jana na rzece Białej lądeckie, pochodzący z 1565 roku. Wędrując po mieście wato zwrócić uwagę na barokowe kamieniczki znajdujące się przy rynku. Kamieniczka nr 1 to miejsce, w którym w latach 1693-1742 mieszkał jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy tego regionu – Michał Klahr. W mieście znajdują się jego prace – m.in. Figura Świętej Trójcy czy rzeźba wieńcząca portal kamienicy, przedstawiająca Matkę Boską Śnieżną.
Obok ratusza mamy kolejny wart uwago zabytek. Jest to pręgierz pochodzący jeszcze z XVI wieku, który stanowi swoisty pomnik średniowiecznego prawa.
W Lądku znajdziemy też dwa ciekawe obiekty sakralne. Pierwszym z nich jest obecny Kościół Parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Stanowi on perełkę architektury gotyckiej, choć warto wspomnieć, że początkowo był on budowlą barokową, przebudowaną w latach 1688-92. Drugi obiekt to ruiny kościoła poewangelickiego, który spłonął w 1998 roku. W jego okolicach natomiast znajduje się neogotycka sterczyna, będąca pomnikiem Marianny Orańskiej oraz XVI-wieczna słodownia.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.