Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Lesko

Lesko

Lesko to niewielkie miasto w województwie podkarpackim, które powinno stanowic obowiązkowy przystanek dla wszystkich turystów, udających się w Bieszczady. Jego najpiękniejsze i najważniejsze zabytki związane są z kulturą żydowską. Jednym z ciekawszych zabytków jest szesnastowieczna synagoga, które pełniła kiedyś także funkcje obronne. Obecnie w budynku mieści się Galeria Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury oraz siedziba oddziału PTTK. Niedaleko synagogi umiejscowiony jest największy i najcenniejszy w Małopolsce cmentarz żydowski, tzw. kirkut. Tutaj znajduje się ponad 2 tysiące płyt nagrobnych, a najstarsze z nich pochodzą z XVI wieku. W Lesku znajdziemy też źródełka mineralne, które wykorzystywane były w celach leczniczych w okresie międzywojennym.
Leski rynek posiada co prawda XIX-wieczny ratusz, ale nie jest on ciekawy pod względem architektonicznym. Lepiej pójść na położony nieopodal Stary Rynek, którego centralnym miejscem jest pięknie utrzymany skwer. Nieopodal Starego Rynku umiejscowiony jest Kościół Parafialny pw. Nawiedzenia NMP. Jest to budynek gotycki, jednakże wiele razy przebudowywany. Obok niego znajdziemy barokową dzwonnicę z XVIII wieku.
Bardzo charakterystycznym zabytkiem Leska jest zamek, pochodząc z XVI wieku. Był on wiele razy przebudowywany, a obecny kształt zawdzięcza ostatnim przekształceniom z XIX wieku. Obecnie na zamku mieści się ośrodek wypoczynkowy. Wyjeżdżając z leska warto jeszcze zatrzymać się przy największym bieszczadzkim pomniku przyrody – Kamieniu Leskim. Jest to duży ostaniec z piaskowca krośnieńskiego, który powstał najprawdopodobniej na skutek działalności dziewiętnastowiecznego kamieniołomu.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.