Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Leszno

Leszno

Historia Leszna sięga roku 1547, choć pierwsze wzmianki o Lesznie pochodzą już z końca XIV wieku. Od początku swojego istnienia miasto stało się znaczącym ośrodkiem reformacji na skutek wpływów braci czeskich i ich biskupa. Podczas II wojny światowej Leszno przez większość czasu podlegało okupacji niemieckiej, a dopiero po wojnie rozpoczął się rozwój miasta.

Wycieczkę po mieście warto rozpocząć od rynku, który do tej pory zachował swój pierwotny kształt. Budynki okalające rynek pochodzą w większości z XIX wieku, choć możemy tu znaleźć prawdziwe perełki z wcześniejszych okresów, między innymi kamieniczki z numerami 16 i 29, które pochodzą z XVII wieku i kamieniczki z numerami 7,8,15, 23 i 32, których powstanie datuje się na XVIII w. Najważniejszym miejscem w rynku jest jednak ratusz, który uważany jest za najpiękniejszy w całym województwie wielkopolskim. Nieopodal niego znajdziemy główną świątynię Leszna – barokową Kolegiatę pw. Św. Mikołaja. W Lesznie możemy odnaleźć również obiekty sakralne ludności żydowskiej. Znajduje się tu kilka synagog, w tym obiekty pochodząca z XVII wieku.
Koniecznie zajrzyjmy też do Kościoła Św. Krzyża, który był pierwszym zborem luterańskim w Lesznie. W jego rejonie można podziwiać piękne lapidarium, które powstało w latach 50-tych XX wieku, ale stanowi zespół nagrobków rzeźbionych w piaskowcu, które powstawały na przełomie XVII – XIX wieku. Przy kościele mieści się również Muzeum Okręgowe, w którym znajdziemy eksponaty pochodzące z tego regionu, a także unikatowe wręcz tablice epitafijne i portrety trumienne.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.