Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Pozostałe > Lewin Kłodzki

Lewin Kłodzki

Lewin Kłodzki, obok Kłodzka i Dusznik Zdój jest najstarszym miastem Ziemi Kłodzkiej. Jest to niewielkie miasteczko położone w Sudetach Środkowych, a z dwóch stron otaczają go Wzgórza Lewińskie i Góry Orlickie. To położenie sprawi, że Lewin jest miejscem przepięknym, który kusi turystów uroczymi zakątkami, świeżym powietrzem, a nade wszystko ciszą i spokojem. W mieście oczywiście możliwy jest również aktywny wypoczynek. Istnieje tu wiele szlaków turystycznych i rowerowych, między innymi na Homolę, Góry Taszowskie czy do okolicznych miast. W pobliżu Lewina znajdują się: Kudowa Zdrój i Duszniki Zdrój.
Jednak Lewin Kłodzki to nie tylko miejscowość, gdzie można obcować z przyrodą i wypoczywać na łonie natury. Jako, że jest to miasto stare, istnieje tu kilka obowiązkowych punktów historycznych, które trzeba zobaczyć. Znajdziemy tu między innymi pochodzące jeszcze z XIII wieku drewniane domy, które wieńczą bardzo ciekawe portale. Wart uwagi jest również Kościół św. Michała Archanioła pochodzący z 1376r., a następnie przebudowany w roku 1679.
Odwiedzając rynek możemy zobaczyć dwa ciekawe pomniki: Kolumna Madonny z 1665r. oraz figura Św. Jana Nepomucena, dzieła J.J. Siegela z 1717r.
Przy ul. Lasek Miejski można zobaczyć kaplicę pod wezwaniem św. Jana Nepomucena z 1734r., Górę Kalwaria, której kaplice pochodzą z XIX wieku czy figurę przedstawiająca Chrystusa i Św. Marię Magdalenę z 1808 r. , autorstwa K. Klahrka. Przy wyjeździe z Dusznik trzeba koniecznie obejrzec barokową Mękę Pańską. Charakterystycznym punktem miasta jest też kamienny wiadukt kolejowy zbudowany w 1903 roku.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.