Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Mazury > Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz to miasto wielu kultur. Historia miasta przeplatała tu dzieje niemieckie, austriackie, żydowskie, słowackie, bizantyjskie, ruskie, ukraińskie i oczywiście polskie – lachowskie.  Z tego względu możemy znaleźć tu wiele pozostałości po dawnych czasach, które niekoniecznie będą odzwierciedleniem jednie kultury polskiej. Początki miasta datowane są na rok 1292, kiedy to wydano dokument lokacyjny Nowego Sącza.

Jednym z piękniejszym miejsc Nowego Sącza jest zdecydowanie rynek, który obok rynku krakowskiego jest największym placem centralnym województwa małopolskiego. W jego centralnym miejscu stoi oczywiście Ratusz, a otoczony jest trzydzieścioma kamieniczkami. Zabudowa rynku pierwotnie była drewniana i znajdowało się tu czterdzieści domów, ale na przełomie dziejów wiele razy rynek przebudowywano i odbudowywano, dlatego obecnie zatracił on swój renesansowy charakter. Na rynku znajduje się papieża Jana Pawła II wraz z multimedialną fontanną.

Charakterystyczną budowlą Nowego Sącza jest Zamek Królewski, pochodzący z XVI wieku. Zamek ulegał wielu zniszczeniom i częściowym restauracjom. Obecnie na terenach jego ruin znajduje się park miejski.

Kolejnym punktem wycieczki po Nowym Sączu jest Bazylika Św. Małgorzaty. Pierwotnie kościół stanowił budowlę romańską, po przebudowie stał się gotycki. W latach 1955-1970 przeprowadzono w nim gruntowny remont, który tak naprawdę uratował istnienie kościoła. W jego wnętrzu zachowała się ikona Prawdziwego Oblicza Pańskiego, pochodząca jeszcze z XV wieku.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.