Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Pozostałe > Oświęcim

Oświęcim

Oświęcim znany jest przede wszystkim z utworzonego w roku 1947 Muzeum na terenie byłych hitlerowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Birkenau. To właśnie tu co roku przybywają miliony turystów, łączne z najważniejszymi osobistościami całego świata, by oddawać hołd pomordowanym tu ludziom. Warto zaznaczyć, że Muzeum w Oświęcimiu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie obozu w Brzezince usytuowany jest Międzynarodowy Pomnik Ofiar Faszyzmu.
Oprócz Muzeum, Oświęcim me jeszcze do zaoferowania kilka zabytków, które warto zobaczyć, będąc w mieście. Jednym z ciekawszych miejsc jest z pewnością rynek, który znajduje się na miejscu placu handlowego o drewnianej zabudowie, pochodzącego jeszcze z czasów średniowiecza. W tej chwili cała zabudowa jest murowana, a wiele uliczek zostało przebudowanych.
Tuż przy rynku znajduje się Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, zbudowany w XIV wieku dla sprowadzonego tu zakonu dominikanów. W latach 1608-1610 został on przebudowany i obecnie należy do budowli z stylu renesansowym. Kolejną ciekawą budowlą sakralną Oświęcimia jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Data jego powstania nie jest dokładnie znana, choć wzmianki o kościele pochodzą z początku XIV weku. Tak naprawdę dokładnie też nie wiadomo w jakim stylu został zbudowany. XVII wiek przyniósł jego przebudowę, a następna restauracja z roku 1863 nadała mu obecny wygląd.
Będąc w Oświęcimiu warto także odwiedzić XVI-wieczny Zamek, który był siedzibą królewskich urzędników. Budowla była wiele razy przebudowywana i niszczona przez powodzie. Na początku XX wieku zamek został odrestaurowany. Podczas II wojny światowej miały tu swoją siedzibę niemieckie władze okupacyjne.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.