Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Pozostałe > Rzeszów

Rzeszów

Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego, która położona jest po obu brzegach Wisłoka, na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Najstarsze budowle Rzeszowa pochodzą z XV i XVI wieku i są ściśle związane z historią tego miasta. Większość cennych budowli sięga jednak wieku XVIII i należą do nich przede wszytki kamienice, obiekty sakralne, pałacyki i dworki podmiejskie.
Ważnym punktem miasta jest z pewnością rzeszowska Starówka. Obejmuje ona rynek z ratuszem i zabytkową studnią. Przyległe uliczki to również pamiątki historyczne, miejsce dawnych targów i życia towarzyskiego. Od XVI wieku dookoła rynku budowano nie tylko domy, ale i karczmy, sklepy i zajazdy. W tym miejscy znajduje się także podziemna trasa turystyczna, która liczy 369 m i obejmując 40 komnat.
Charakterystycznym dla miasta zabytkiem jest także Zamek Lubomirskich. Powstał on na przełomie XV i XVI wieku, choć jego właściciele kilkakrotnie go przebudowywali. Obecny kształt architektoniczny zamku pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. W przylegających do zamku ogrodach można podziwiać pochodzący z XVI i XVII wieku pałac letni.
Ciekawym miejscem Rzeszowa jest także Zespół klasztorny Bernardynów. To obiekt obronny, późnorenesansowy z elementami baroku. W prezbiterium znajdują się pomniki założycieli miasta – Ligęzów.
Zwiedzając Rzeszów warto zajrzeć na ulicę 3 Maja. Kiedyś stanowiła ona trakt komunikacyjny między miastem a Zamkiem Lubomirskich. To tutaj znajdziemy mieszczańskie kamieniczki, Kościół Farny i Kościół Garnizonowy.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.