Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Morze > Sopot

Sopot

Sopot położony nad Zatoką Gdańską, pomiędzy Gdańskiem a Gdynią, z którymi wspólnie tworzy Trójmiasto. Sopot posiada status uzdrowiska, a znanym morskim kurortem był już w XVI wieku. Jego położenie i panujący mikroklimat sprawiają, że to właśnie w Sopocie Bałtyk jest najcieplejszy, a sama plaża uchodzi za najbezpieczniejszą na całym Wybrzeżu. Sopot to miasto, które zachęca do aktywnego wypoczynku. Znajduje się tu wiele obiektów sportowych, kortów tenisowych, basenów, pól golfowych itd. W Sopocie znajduje się również wyciąg narciarski.
Odwiedzając miasto trzeba koniecznie zajrzeć w kilka miejsc, które są atrakcjami i punktami charakterystycznymi Sopotu. Z pewnością należy do nich drewniane molo o długości 511,5. Jest to najdłuższe molo w europie i niewątpliwie podstawowa wizytówka miasta. Na spacer warto udać się do Trójmiejskiego parku Krajobrazowego. To olbrzymi chroniony teren, gdzie można podziwiać piękno przyrody i bogactwo roślinności. Przygotowane są tu specjalne szlaki dydaktyczne, po których można poruszać się pieszo, na rowerze czy konno.
Najstarszym zabytkiem Sopotu jest Dworek Sierakowskich, który pochodzi z końca XII wieku. W budynku można ogląd jeszcze oryginalne elementy wyposażenia wnętrz. Dworek stanowi bardzo ważne miejsce dla kultury Sopotu. Znajdują się tu między innymi dwie galerie sztuki, organizowane są koncerty i wieczorki literackie.
Sopot należy do miast, gdzie na każdym kroku możemy natknąć się na pomniki, upamiętniające ważne wydarzenia, zwłaszcza z okresu II wojny światowej oraz będące wyraz szacunku dla znanych Polaków. Możemy zobaczyć tu między innymi Pomnik Sławnych Polaków, Pomnik Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina, Pomnik „Powrót Sopotu do Polski” upamiętnia datę wypędzenia Niemców przez Rosjan, Pomnik Armii Krajowej upamiętnia żołnierzy AK czy Pomnik Mieszkańców Sopotu oddający hołd ofiarom hitlerowców.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.