Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Góry > Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie to bardzo ciekawie położone miasto Ziemi Kłodzkiej, które otaczają Góry Bialskie, Góry Złote i Masyw Śnieżnika. Stronie Śląskie ciekawe jest również pod względem architektonicznym, bowiem jego układ urbanistyczny nie ma nic wspólnego w typowym miastem. Stronie powstało z połączenia trzech wsi, dlatego jego układ był dostosowywany do bieżących potrzeb mieszkańców.

Stronie Śląskie bogate jest przede wszystkim w zabytki architektury sakralnej. Bardzo ciekawy jest między innymi Kościół parafialny pw. Matki Bożej Królowej Polski i świętego Maternusa. Pierwotnie kościół był budowlą drewnianą, a jego powstanie datuje się na rok 1264. W XVIII wieku został on przebudowany i budowli gotyckiej stał się kościołem barokowym. Przy kościele znajduje się barokowa figurka Św. Jana Nepomucena, pochodząca z drugiej połowy XVIII wieku.

Nowszą, ale bardzo ciekawą budowlą sakralną jest Kościół Pomocniczy pw. Zmartwychwstania Pańskiego, pochodzący z 1915 oku. Warte obejrzenia są również ruiny kaplicy Św. Onufrego, wybudowanej w 1732 r. Przez długi czas kaplica była miejscem kultu religijnego, które przyciągało pielgrzymki z całej Polski. Po 1945 r. nie była ona już jednak używana, a obecnie zachowały się jedynie mury obwodowe.

Urząd Miejski w Stroniu Śląskim mieści się w dawnej siedzibie właścicieli dóbr ziemskich. Dawny Zespół Dworski powstał w XIX wieku, początkowo jako pałac letni. Podczas wakacji gościła tu rodzina królewska, a kuracjusze z Lądka chętnie odwiedzali obiekt, a pod koniec XIX wieku odbywały się tu nabożeństwa ewangelickie.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.