Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Świdnica

Świdnica

Świdnica jest jednym z najstarszych miast Dolnego Śląska. Około roku 1220 powstał tu Zakon Franciszkański, a w roku 1243 Świdnica uzyskała prawa miejskie. Jednakże dopiero wiek XIX przyniósł prawdziwy rozwój miasta. Zaczęły powstawać tu ośrodki przemysłowe i osiedla. Jednakże zawsze najważniejszy dla Świdnicy był handel. Podczas II wojny światowej istniał tu podobóz obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Do dziś na jego terenach funkcjonuje muzeum.
Odwiedzając Świdnicę warto zobaczyć tutejsze obiekty sakralne: Kościół św. Stanisława i św. Wacława, pochodzący z XIV wieku, dawny kościół św. Barbary zbudowany w latach 1500-1501, siedemnastowieczny ewangelicki Kościół Pokoju z dzwonnicą z 1709, Kościół św. Antoniego z XVII wieku, Kościół św. Józefa z XVIII wieku czy Kościół św. Krzyża z 1720.
Godnym odwiedzenia jest również świdnicki rynek, na którym zajdziemy pochodzący z XVI wieku ratusz z wieżą. Obecnie w jego wnętrzu mieści się Muzeum Kupiectwa. Rynek okalają zabytkowe kamienice mieszczańskie, pochodzące głównie z XVI, XVII i XVIII wieku. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca na rynku świdnickim organizowany jest targ staroci, gdzie można oglądać i kupić zabytkowe meble, porcelanę, obrazy czy wyroby sztuki regionalnej. Na rynku znajdują się również rzeźby miejscowego artysty Georga Leonarda Webera. Są to między innymi posągi św. Floriana i św. Jana Nepomucena oraz mitologiczne postacie Atlasa i Neptuna
Będąc w Świdnicy nie powinniśmy przeoczyć także budynku dawnego kolegium jezuickiego, pochodzącego z XVII wieku, dawnego pałacu opatów lubiąskich wybudowanego w latach 1723-1725, dawnego klasztor Kapucynów z XVCII wieku czy klasztoru Urszulanek z wieku XVIII.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.