Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Pozostałe > Szczytna

Szczytna

U podnóża Gór Stołowych nad Bystrzycą Dusznicką leży niewielka miejscowość, którą warto odwiedzić zwiedzając Kotlinę Kłodzką. Tym miasteczkiem jest Szczytna, ważny dla Ziemi Kłodzkie ośrodek przemysłowo – turystyczno – krajoznawczy. Nad miastem rozpościera się Góra Szczytnik, na której znajduje się neogotycki zamek Waldstein. Jest to budowla, która powstała w latach 30-tych XIX wieku. W środku można obejrzeć okazałą salę rycerską, a także przepiękną kaplicę, w której do tej pory odprawiane są nabożeństwa. Niestety większość zamku jest zamknięta dla odwiedzających, bowiem stanowi siedzibę Domu Pomocy Społecznej. W lesie przy zamku znajdziemy natomiast okazałą kalwarię, czyli Drogę Krzyżową z oryginalnymi płaskorzeźbami, które osadzone są w skałach.

Odwiedzając Szczytną nie można przegapić pięknego barokowego Kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela. W środku znajduje się między innymi pochodząca z XVIII wieku ambona czy figura Jana Chrzciciela. Swój wystrój kościół zawdzięcza dziełom znanego artysty Ziemi Kłodzkiej Michała Klahra. Przec kościołem znajduje się natomiast okazały grobowiec budowniczych zamku Waldstein – Hochbergów. Nad rzeką Kamienny Potok na uwagę zasługuje jeszcze Figura Św. Jana Nepomucena, pochodząca z 1711 roku.

Amatorzy pieszych wycieczek z pewnością będą mieli okazję do wielu wędrówek po sąsiadującym z miasteczkiem Parku Narodowym Gór Stołowych. Blisko Szczytnej znajdują się między innymi Skalne Grzyby, Wielkie Torfowisko Batorowskie oraz Piekielna Dolina. Nie lada atrakcją jest również rezerwat Topieliska pod Zieleńcem.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.