Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Polska centralna > Tarnów

Tarnów

Tarnów to jedno z piękniejszym miast w Polsce. Jego początki datuje się na rok 1330, kiedy to król Władysław Łokietek wydał dokument ówczesnemu wojewodzie krakowskiemu, zezwalający na powstanie nowego miasta. Tarnów jest bardzo charakterystycznym miastem, przede wszystkim ze względu na zachowany do dziś średniowieczny układ miasta. Wędrując po mieście możemy natknąć się jeszcze na wiele perełek architektonicznych, z czego najważniejszą z nich jest chyba tarnowska starówka, która jest swoistym renesansowym obiektem architektonicznym. Cały rynek okolony jest kamieniczkami, pochodzącymi z XVI – XVII wieku. Do najcenniejszych zabytków należą kamienice z numerami 20 i 21. W tej chwili w tych obiektach mieści się warte uwagi Muzeum Okręgowe.
W centralnej części rynku ulokowany jest Ratusz. Początkowo był on typową budowlą gotycką, powstałą w XV wieku., Na przełomie setek lat był on jednak wielokrotnie przebudowywany, by do dzisiejszych czasów przetrwać jako budowla renesansowa. Na obiekcie znajdziemy unikatowe woluty, maszkarony i sterczyny.
Charakterystycznym punktem miasta jest Bazylika Katedralna. Powstała ona w XIV wieku jako obiekt gotycki, jednakże po renowacji i częściowej przebudowie, mającej miejsce w latach 1889-1900 nabrała charakteru obiektu neogotyckiego. W bazylice znajdują się miedzy innymi renesansowe nagrobki przedstawicieli rodu Tarnowskich. Ich twórcami byli znani i cenieni artyści polscy, jak Bartłomiej Berecci, Jan Maria Padovano i Jan Pfister.
Nieopodal katedry położony jest Dom Mikołajowskich, czyli najstarsza, a zarazem najpiękniejsza kamienica w Tarnowie, którą wybudowano w 1524r. W tej chwili w kamieniczce mieści się Muzeum Diecezjalne.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.