Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Pozostałe > Wałbrzych

Wałbrzych

Wałbrzych to drugie pod względem wielkości miasto na terenie Dolnego Śląska. Przez lata należało do doskonale rozwiniętych ośrodków przemysłowych, dzięki górnictwu, istniejących tu kopalni i koksowni. Po zamknięciu zakładów miasto powoli ubożało, by teraz na powrót odzyskać dawność świetność. Jego lokalizacja jest tak atrakcyjna, że zaczyna przyciągać turystów chcących obcować z naturą i lubiących przemierzać górskie szlaki.
Wałbrzych słynie przede wszystkim ze znajdującego się tu Zamku Książ. Został on wzniesiony jeszcze w XIII wieku i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Na zamku znajduje się ponad 400 komnat i 200 kominków. Dla zwiedzających udostępnione są piękne tarasy widokowe oraz trasa podziemna, będąca spuścizną po rezydującym tu podczas wojny Hitlerze. Niedaleko Książa znajdują się ruiny tzw. Starego Książa. Książ słynie również z doskonałej stadniny ogierów, gdzie można obejrzeć najpiękniejsze polskie konie, a także pojeździć konno. Niedaleko zamku znajduje się Palmiarnia, gdzie możemy podziwiać unikatowe okazy roślinne. Na jej terenie znajdziemy okazy z całego świata, a ciekawostką jest, że wnętrze palmiarni pokrywa tuf wulkaniczny z Etny.

Wałbrzych może poszczycić się również ciekawym i odremontowanym obecnie rynkiem. Jest on niewielki, jego perełkami są trzy zabytkowe kamienice: Dom pod Kotwicą, Dom z Trzema Różami oraz Kamienica pod Atlantami, w której obecnie mieści się biblioteka. Okolice rynku to również budowle sakralne, z których na szczególną uwagę zasługują: Neogotycki katolicki kościół pw. Aniołów Stróżów i Klasycystyczny kościół ewangelicki.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.