Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Góry > Zakopane

Zakopane

Zakopane to jeden ważniejszych kurortów górskich w Polsce. Każdego roku, niezależnie od por zjeżdżają tu tysiące turystów, by poddać się zimowym szaleństwom lub wędrować po pięknych szlakach górskich. Zakopane jest niewątpliwie typowym miastem turystycznym, gdzie główną atrakcyjną są wyciągi narciarskie. Jednakże należy tu dodać, że to również bardzo ważne miasto pod względem kulturowym. To właśnie w Zakopanem powstało pierwsze w Polsce muzeum regionalne – Muzeum Tatrzańskie im Tytusa Chałubińskiego. Tylko tutaj można zapoznać się z historią regionu, poznać obyczaje i kulturę góralska, zobaczyć jak wyglądała tradycyjna zakopiańska chata,, pochodząca z XIX wieku czy obejrzeć stroje i wyroby ludowe.
Będąc w Zakopanem nie sposób nie odwiedzić słynnych Krupówek, czyli najbardziej znanej ulicy miasta. Przy Krupówkach znajduje się między innymi jeden najbardziej znanych zakopiańskich kościołów – Kościół Św. Rodziny. Przy jego budowie istotną role odegrał miedzy innymi Stanisław Witkiewicz, projektując Kaplicę św. Jana Chrzciciela.
Zakopane zawsze cieszyło się wielką popularnością wśród artystów. Dzięki temu możemy do dziś podążać śladami najbardziej znanych Polaków. Znajdziemy tu między innymi Muzeum Jana Kasprowicza, które mieści się na Harnedzie i w którym możemy zobaczyć wiele pamiątek po poecie, Willę Atma, w której mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego czy wiele galerii, gdzie wystawiane są dzieła rodzimych i zagranicznych artystów. Do najbardziej znanych zaliczyc możemy Miejską Galerię Sztuki, Galerię Sztuki Współczesnej, Galerię Władysława Hasiora czy Galerię Sztuki im. Kulczyckich.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.