Znajdujesz się tutaj: pttkpoleca.pl > Góry > Złotoryja

Złotoryja

Złotoryja to miasteczko na Dolnym Śląsku, którego historia sięga ponad 800 lat. Złotoryja słynie przede wszystkim ze występującego tu złota, które na tych terenach wydobywano już w średniowieczu. Do tej pory, każdego roku odbywają się tutaj mistrzostwa w płukaniu złota.
Zwiedzając miasteczko warto choć na chwilę zatrzymać się przy Kościele Narodzenia NMP. Stanowi on jeden z najcenniejszych zabytków miasta, a jego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Znajdziemy tu m.in. wspaniałe portale: gotycki i romański, renesansową ambonę czy ołtarz z XVII wieku. Kolejną cenną budowlą sakralną jest Kościół św. Jadwigi oraz przylegający do niego klasztor. Obecna Świątynia zawdzięcza swój wygląd osiemnastowiecznej przebudowie, a obok kościoła znajdziemy kapliczka słupową z końca XV wieku. Bardzo starym i charakterystycznym miejsce w Złotoryi jest również Cmentarz im. Św. Jadwigi. Jego początki sięgają XIII wieku. Na jego terenie można znaleźć 14 mauzoleów rodzinnych, pochodzących z XIX. Kolejnym, wartym uwagi obiektem sakralnym jest Kościół św. Mikołaja, pochodzący także z XIII wieku. Niestety jego najstarsze części nie zachował się, dlatego najstarszymi elementami są gotyckie portale pochodzące z XV wieku.
Wędrując po Złotoryi z pewnością warto odwiedzić Basztę Kowalską. Została ona wybudowana w połowie XV wieku i chroniła Bramę Górną, wchodzącą w skład murów obronnych.
Nieopodal Złotoryi znajduje się Wilcza Góra, która jest pozostałością trzeciorzędowego wulkanu. Jej cześć stanowi rezerwat przyrody, który został utworzony w 1959 roku i cechuje się występowaniem rzadkiej roślinności.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany w celu zostawienia komentarza.